
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.4 mm |
| Width | 9.8 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 6.6 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 23.7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 4.14 mm |
| Current Rating | 9.5 A |
| Max Current Rating | 9.5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 2 |
| Orientation | Straight |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 2 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Fastening Type | Ramp |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Wire Gauge (Max) | 16 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 30 AWG |
| Housing Color | Natural |
| Contact Gender | Female |
| Number of Power Positions | 0 |
| VDE Tested | Yes |
| Number of Signal Positions | 0 |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
Stock: 6205
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09235
Ext.Price$0.09235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09235 | $0.09235 |
| 10 | $0.08262 | $0.82620 |
| 50 | $0.07392 | $3.69600 |
| 100 | $0.06833 | $6.83300 |
| 500 | $0.06316 | $31.58000 |
| 1000 | $0.05839 | $58.39000 |
| 3000 | $0.05429 | $162.87000 |
| 5000 | $0.05047 | $252.35000 |
